Pobyt na balkoně ve večerních hodinách může být romantický zvláště tam, odkud je pěkný výhled na město nebo částečně osvětlené přírodní panorama. Můžeme té romantice jít trochu naproti vhodným osvětlením, které nebude příliš strohé a upjaté, nebo dokonce oslňující.
Jak osvítit balkon
Většina balkonů je osvětlována původními svítidly na stropech nebo na stěnách přibližně ve výšce hlavy. Toto centrální svítidlo však nemůže poskytnout dostatek světla tam, kde jej potřebujeme, a tak se pak povolává odborník, aby prodloužil světelný okruh i do periferních částí balkonu nebo lodžie. Jaké jsou možnosti a kterým svítidlům dát přednost?
LED pásky – dnes je skutečně celá řada možností, jak využít v praxi přednosti LED diod. Jednou ze zajímavých variant jsou pásky. Pro venkovní prostředí balkonu volíme vždy diody zalité do silikonu, které dobře odolávají povětrnostním vlivům. Pásky mají na spodní straně oboustrannou lepicí pásku, co dobře přilne prakticky k jakémukoli povrchu. Snadno upravíte jejich délku podle potřeby, můžete je libovolně tvarovat a umístit v podstatě kamkoli. Jejich výhodou je dlouhá životnost, velmi nízká spotřeba elektřiny a napojení na externí napájecí zdroj, který můžete umístit do interiéru.
Nástěnná a stropní svítidla – opět pamatujte na patřičnou odolnost vůči povětrnostním vlivům. Ať už zvolíte jakékoli svítidlo, musí mít stupeň krytí alespoň IP 44. Uvnitř mohou být pak umístěny kompaktní zářivkové trubice, klasické lineární anebo LED zářivky, LED diodové žárovky atd. U balkonových světel rozhoduje především barva bílého světla. Chcete-li navodit příjemnou atmosféru a trochu té romantiky, raději volte teplejší odstíny o teplotě chromatičnosti kolem 3500 K. Naopak chladné namodralé odstíny, připomínající denní sluneční světlo, jsou vhodné pro zvýšení pozornosti např. při věšení prádla nebo drobné manuální práci.