Filc https://www.prima-obchod.cz/produkty/latky/filc-korek-protiskluz je poněmčený výraz materiálu, který mnoho lidí zná pod názvem „Plsť“ nebo „plstění“. Na trhu jej naleznete v různých tloušťkách a v pestrých barvách a lze z něj vyrábět spoustu krásných dekorativních i užitných předmětů. Je to zároveň skvělá příležitost pro zabavení dětí, ovšem neměli bychom zapomínat ani na jeho poměrně méně známé či zdaleka ne tak vyzdvihované přednosti, které se uplatní při pokládce podlahových krytin.
Filc jako pomocník při pokládání podlahových krytin
Hlučnost – kdybyste do prázdného bytu, nebo třeba do kanceláře, položili na podlahu laminátovou plovoucí podlahu, nedali pod ní žádnou kročejovou podložku a umístili ji přímo na holý beton, brzy byste zjistili, že při procházení se po jejím povrchu v obuvi, vzroste hladina hluku v místnosti až nad neúnosnou mez. Pobíhání po podlaze v botách na podpatku by byla „silná káva“ i pro otrlé povahy. A právě snížení nášlapové hlučnosti je důvodem, proč se pod krytiny z PVC vkládá filcová vrstva. Ta bývá přímo součástí výrobku, ovšem kromě snížení hluku má i další významné funkce:
Měkkost nášlapu – kdyby bylo PVC na podlaze bez filcové podložky, bylo by našlapování bosými chodidly po linoleu velmi tvrdé a nepříjemné. Filc je perfektní změkčovadlo a zároveň dobrý tepelný izolant, takže na podlaze najde uplatnění i tam, kde potřebujete změkčit již stávající materiál, např. koberec, a zároveň zvýšit tepelný komfort. Filcová vrstva pod kobercem má své místo např. u betonových podlah, u tvrdých starých parket a u podlahového vytápění.
Vyrovnávání nerovností – filcová podložka se využívá i kvůli různým drobným nerovnostem na podlaze před pokládkou krytiny, aby nedocházelo k jejímu poškozování. Jedním z příkladů je zmíněný betonový potěr, kde na povrch vystupují drobná zrnka kamínků, která by mohla narušit strukturu vláken koberců i linolea.