Je pravdou, že mnoho z nás již ve svých domovech vyměnilo koberce za lina, jejichž údržba je mnohem snadnější. Přesto se stále najde mnoho domovů, kde v místnostech najdeme klasické koberce. Ty se pak mohou lišit nejen barvou, ale i typem a materiálem, ze kterého jsou vyrobeny.
Za zdaleka nejdražší a nejcennější jsou považovány perské koberce, a jejich cena tomu odpovídá. Není to něco, co by si mohl dovolit každý, a pokud se vám jej náhodou podaří získat, je pochopitelné, že jej chcete udržet v co nejlepším stavu co nejdéle.
Přesto je jasné, že se časem znečistí. To platí i v případě, že jej necháte složený někde v tmavém, suchém místě s ideální teplotou. I zde totiž padá prach a další nečistoty, nehledě na škůdce jako pavouci či myši, kteří by jej mohli poškodit. Je proto pochopitelné, že se ani čištění perských koberců nevyhnete.
To však představuje větší problém, než by se mohlo na první pohled zdát. Naprostá většina z nás má v údržbě koberců zafixováno, že stačí do čističe nalít příslušný prostředek a koberec bude jako nový. A je pravdou, že u většiny běžných typů, zvláště u těch určených pro velkou zátěž, to skutečně stačí. Bohužel, perský koberec je něco zcela jiného.
Předně jeho vlákna jsou mnohem citlivější a jemnější, takže je čištění může velmi snadno poškodit, a to ohnutím či dokonce ulámáním. Pokud si nedáte pozor, brzy vám z něj všechna vypadají, což je rozhodně něco, co nechceme.
Dále je také potřeba zvolit správné prostředky. Ty běžné jsou totiž často příliš agresivní, což je sice skvělé pro zašlou špínu, která většinu koberců trápí, avšak nikoliv pro jemná vláka perského koberce. Proto je nutné používat speciální přípravky.
Popravdě řečeno, v mnoha případech je skutečně lepší tuto práci svěřit profesionální firmě, kde její pracovníci ví, co dělají. Tak budete mít jistotu, že váš běhoun bude po jejich péči skutečně vypadat jako nový.